czwartek, 29 września 2011

Lubawka -miasto graniczne -dojazd,zakupy,zabytki




Po drodze do Lubawki, (dojazd krajową 5 przez Kamienną Górę lub trasą z Jeleniej Góry 367,przez przełęcz kowarską, Okraj, Miszkowice,Szczepanów) zauroczyły mnie  przy drożne kapliczki i piękne ,jesienne górskie krajobrazy . Dlatego przed relacją i zdjęciami z samej Lubawki podzielę się także kilkoma fotografiami z trasy;)
Lubawka zawsze była kojarzona z przejściem granicznym do Czech. To tutaj wyjeżdżało się po alkohol, słodycze,przyprawy i różnego rodzaju maści "końskie".
Do dnia dzisiejszego handel przy samej granicy, po stronie Czeskiej w Kralovec, kwitnie i ma się dobrze,chociaż obecny kurs tj. z września 2011,kompletnie nie zachęca do zakupów.W budkach możemy płacić w złotówkach.koronach,euro, co kto tylko ma. I twierdzę,że nie ma sensu ,jeśli nasz wyjazd jest sporadyczny kupować koron,gdyż zawsze zostają niewykorzystane drobne,które też mają swoją wartość,a które potem gdzieś  gubimy .Przygraniczni sprzedawcy w większości azjatyckiego pochodzenia,doskonale znają kurs z kantorów i stosują ten sam przelicznik.Budki wyglądają mało zachęcająco, ale w środku ,jest czysto ,a ceny bardzo zbliżone do siebie .Jest ich wiele i ciągną się wzdłuż całej miejscowości.




Tyle od strony podróżnego ,który lubi coś przywieźć z odwiedzanego miejsca, teraz rynek i zabytki.Jadąc trasą 5 ,na wysokości dworca PKP,przy wspominanej już restauracyjce "Gruba Łycha" skręciłam w lewo(jadąc od przejścia) i tam wąskimi uliczkami dojechałam do rynku.Jest tu mały parking przy ratuszu i stąd udałam się ,aby zobaczyć 3 nawowy Kościół rzymskokatolicki (z prezbiterium),




 pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny .Kościół był po raz pierwszy wzmiankowany w 1292 r.,Posiada  piękną ,widoczną z oddali wieżę.Kościół na co dzień jest zamknięty i wnętrze można oglądać przez kraty.Zdjęć w Kościele nie można robić,;(ja swoje wykonałam z za szyby,tak więc chyba nie złamałam zakazu).
Co do wspomnianego, bardzo okazałego dworca PKP, to jest on właśnie w remoncie i chodzą słuchy,że ma w nim powstać ekskluzywne spa.Nie wiem tablic informacyjnych nie znalazłam.

Następnym pięknym obiektem, otoczonym siatką, z zamkniętą bramą;( był kościół Św.Anny ).

Ratusz Lubawki w tym kształcie jest od 1862 r(po pożarze wieży był odnowiony) zawsze był siedzibą władz lokalnych.Jego ścianę narożną zdobi rzeźba Św,Jana Nepomucena.
Zabudowania wokół ratusza pochodzące z  XVIII w,wymagają jeszcze odnowienia,ale są urokliwe.Kamieniczki z podcieniami służyły kiedyś do handlu płótnem.dziś też mieszczą się w nich sklepiki.
Myślę,że budowana trasa szybkiego ruchu S 3, nie ominie na tyle Lubawki,że nikt nie będzie tu zajeżdżał.Dziś większość przejeżdżających to narciarze udający się do Zaklerza lub Spindlerowego Mlyna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz